Prowadzimy ogród warzywny

Każdy, kto ma trochę wolnego czasu może rozważyć założenie ogrodu warzywnego w pobliżu domu. Jest to bardzo dobry sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu i przede wszystkim okazja do tego, aby móc samemu uprawiać zdrowe, ekologiczne rośliny.

Co warto wiedzieć przed założeniem przydomowego warzywnika?

Aby móc prowadzić przydomowy warzywnik trzeba przede wszystkim mieć kawałek wolnej ziemi. Na potrzeby czteroosobowej rodziny wystarczy niewielka działka na przykład 8 m x 8 m. Będzie to wystarczająca ilość miejsca aby zaplanować kilka grządek z warzywami, posadzić krzaki owocowe oraz zioła. Wybierając miejsce należy zwrócić uwagę na to jaka jest tam ziemia, jaki jest dostęp do światła i wody. Działkę pod warzywa trzeba odpowiednio przygotować i najlepiej zrobić to na jesieni. Wskazane jest aby ziemię głęboko przekopać i zastosować nawożenie obornikiem. Na wiosnę działkę jedynie wyrównujemy. Przydadzą się wtedy artykuły ogrodowe takie jak na przykład grabie.

Jakie rośliny powinny być w warzywniku?

Na swojej działce planujemy takie warzywa i owoce, które są najbardziej lubiane przez rodzinę. Trzeba oczywiście brać pod uwagę możliwości pogodowe i zacienienie terenu. Najczęściej uprawianymi warzywami są: pomidory, ogórki, papryka, marchew, buraki, cebula i kapusta. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby wybrać także kapustę pekińską, szpinak, jarmuż czy fasolkę szparagową. Aby nabyć dobrej jakości nasiona należy odwiedzić sklep, który sprzedaje artykuły ogrodoweBardzo często można tam kupić także gotowe sadzonki pomidorów, porów czy selerów. W warzywniku bardzo często pojawiają się także zioła oraz niewielkie grządki z truskawkami czy poziomkami. Można także posadzić kilka krzaków borówek.

Jakie prace wykonuje się w warzywniku?

Każdy, kto decyduje się prowadzić ogród warzywny musi być świadomy tego, że przez większość roku będzie on wymagał dużo pracy. Zawczasu dobrze jest zaopatrzyć się w takie artykuły ogrodowe jak: grabki, łopatki, pikownik oraz agrowłókniny. Wczesną wiosną trzeba przygotowywać rośliny na rozsady. Dotyczy to przede wszystkim pomidorów, papryki, selerów. Później przechodzimy do siania i sadzenia a wszystko to musi odbywać się ściśle według kalendarza. W międzyczasie konieczne będzie przerywanie, odchwaszczanie, zasilanie i podlewanie. Gdy noce są zimne rośliny trzeba zabezpieczać przed chłodem. Takie warzywa jak pomidory wymagają przywiązywania do palików i usuwania dolnych liści. Stale należy też dbać o ochronę przed szkodnikami. Na koniec sezonu przychodzi czas na zbiory i przechowywanie plonów.