Panele fotowoltaiczne wykonane są z ogniw zrobionych z krzemu. To oczywiście ogniwa zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną. W tymże celu foton (minimalna wartość oświetlenia) spada na krzemową podkładkę, jaka zajmuje jednostki oświetlenia. Potem wybija ona elektron z własnej pozycji, zmuszając go do ruchu. Ów ruch to oczywiście przepływ strumienia elektrycznego. Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, natomiast w domowych gniazdkach znajduje się prąd zmienny.
Panele fotowoltaiczne – jakie są ich typy oraz ile kosztują?
Mówiąc generalnie, panele fotowoltaiczne są zrobione z krzemu, co pozwoli na przemianę ciepła w energię elektryczną. Natomiast niezwykle dokładnie – z tego krzemu zrobione są wykorzystywane w tymże celu ogniwa fotowoltaiczne – składniki półprzewodnikowe, jakie mogą być związane zarówno szeregowo, jak również równocześnie. To oczywiście one „zapełniają” nawierzchnię każdego panelu. Spotykamy ogniwa monokrystaliczne i cienkowarstwowe. Pierwsze charakteryzuje wielka wytrzymałość oraz skuteczność, pozostałe – są efektywne, jednak charakteryzuje je niezwykle delikatna forma, są za to tańsze.
Jak funkcjonują panele słoneczne? – to pytanie należałoby zadać sobie już na poziomie budowy
Tak jak w wypadku każdego nabytku, przed dokonaniem transakcji, należałoby zastanowić się nad budową oraz regułą funkcjonowania fotowoltaiki. Jej znajomość może przynieść mnóstwo oszczędności, zwłaszcza osobom, jakie jeszcze przed budową domu, myślą o wspieraniu go energią solarną. Głównymi składnikami systemów fotowoltaicznych są umieszczane na dachach czy terenie, panele słoneczne. Jeżeli już przed powstaniem domu jesteśmy pewni decyzji o instalacji fotowoltaiki, zwróćmy uwagę na budowę dachu. Płaski, jedno czy dwuspadowy pozwoli ograniczyć wydatki inwestycji o dużą sumę.
Czy panele fotowoltaiczne to dobra inwestycja?
Niewątpliwie, panele fotowoltaiczne nie należą do najtańszych podejść. By inwestycja w nie się opłaciła, musi minąć chociaż parę lat od ich przyłączenia. Oczywiście dlatego ciekawszym wyjściem jest zakup paneli słonecznych za granicą – będzie taniej, jednak poprzez to zapewne… nie otrzymasz na nie gwarancji.