Panele fotowoltaiczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Coraz większa ilość wykonywanych instancji sprawiła, że od nowego roku zmieniają się zasady, na których będzie można “oddawać” prąd do zakładu energetycznego. Jak koniec preferencyjnych warunków wpłynie na ilość nowych instalacji w naszym kraju?
Dlaczego fotowoltaika jest tak opłacalna?
W czasach niskich stóp procentowych można dobrze zainwestować pieniądze. Nie chodzi wcale o jakieś wysoko oprocentowane lokaty ani inwestycję w krypto-waluty a fotowoltaikę. Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością i trudno się temu dziwić. https://suntrack.pl/
Niewielka instalacja fotowoltaiczna zwraca się w 5-7 lat, po tym czasie otrzymujemy całkowicie darmowy prąd dla naszego gospodarstwa domowego. Przeciętna 4-osobowa rodzina zużywa miesięcznie około 400 KWh energii elektrycznej. Wykonanie instalacji o mocy 5KW z powodzeniem wystarczy, by pokryć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Nie inaczej jest z fotowoltaiką, która od 1.01.2022 stanie się zdecydowanie mniej opłacalna niż do tej pory. Zmienią się warunki oddawania nadmiaru wyprodukowanej energii. W tej chwili to, co wyprodukujemy w nadmiarze, możemy oddać, tracąc jedynie 20%. Od następnego roku prąd, który zostanie wyprodukowany w okresie letnim, sprzedamy w cenie zdecydowanie poniżej tej, którą przyjdzie nam zapłacić w miesiącach, gdy nasza instalacja nie będzie wytwarzała tyle prądu, by zaspokoić nasze potrzeby na energię elektryczną.